Big Data Passion

Big Data Passion

Big Data Passion to strona dla pasjonatów szeroko rozumianego Big Data

Pasja rodzi profesjonalizm,
profesjonalizm daje jakość,
a jakość to jest w życiu luksus.

Jacek Walkiewicz

Big Data Passion to strona tworzona przez pasjonatów Big Data i Sztucznej Inteligencji.

Naszą misją jest łączenie świata nauki i biznesu.

Treści prezentowane na stronie będą dotyczyć takich tematów jak:

 • Języki programowania (Java, Scala, Kotlin, Groovy, Python, Ruby, SQL, Bash etc.)
 • Przetwarzanie danych (Spark, MapReduce, Tez, Apex, Hive, Pig, Impala etc.)
 • Strumieniowe przetwarzanie i składowanie danych (Kafka, ActiveMQ, Flume, NiFi, MiNiFi, Logstash, Spark Streaming, Flink, Storm etc.)
 • Analizę danych, Data Science, NLP, Machine Learning, Sztuczną Inteligencję (Mahout, Spark MLlib, MXNet, Tensorflow etc.)
 • NoSQL i składowanie danych (HDFS, HBase, Cassandra, Mongo, Redis, Hazelcast, Kudu, Druid etc.)
 • Programowanie asynchroniczne (Vert.x, Netty, NodeJS etc.)
 • Biblioteki i narzędzia (Akka, Spring framework, Spring Data, Spring Integration, Spring XD etc.)
 • Wyszukiwanie danych (Lucene, Solr, Elasticsearch etc.)
 • Business Intelligence (Kylin, Pentaho, Mondrian, Kettle etc.)
 • Wizualizacja i prezentacja danych (Zeppelin, Jupyter, Kibana, Superset, Hue etc.)
 • Dystrybucje Big Data (Hortonworks, Cloudera, MapR, BigTop etc.)
 • Chmury obliczeniowe (Amazon Web Services, Microsoft Azure, Google Cloud Platform, Oracle Cloud, Databricks Cloud, Confluent Cloud, Oktawave etc.)
 • Administrowanie i zarządzanie rozproszonymi klastrami obliczeniowymi, usługami i procesami (DevOps, Docker, Kubernetes, Ansible, Jenkins, Oozie, Airflow etc.)


Radosław Szmit

Inżynier oprogramowania, specjalista Big Data, trener IT.

Absolwent Politechniki Warszawskiej aktualnie pracujący nad rozprawą doktorską z zakresu Big Data i NLP. Twórca polskiej wyszukiwarki internetowej NEKST (Natively Enhanced Knowledge Sharing Technologies) stworzonej przez Instytut Podstaw Informatyki Polskiej Akademii Nauk oraz Otwartego Systemu Antyplagiatowego realizowanego przez Międzyuniwersyteckie Centrum Informatyzacji.

Zawodowo konsultant IT specjalizujący się w rozwiązaniach Java Enterprise Edition, Big Data oraz Business Intelligence, trener IT w firmie Sages, zwolennik Agile oraz Software Craftsmanship, członek Warsaw Java User Group, Warsaw Hadoop User Group, Data Science Warsaw oraz Stowarzyszenia Software Engineering Professionals Polska.

Prywatnie miłośnik tanga argentyńskiego, adept Israeli Krav Maga, entuzjasta nowoczesnych technologii, zapaleniec gry w koszykówkę, hobbysta savoir-vivre, wielbiciel thrillerów psychologicznych, amator gotowania oraz pasjonat fizyki teoretycznej.

Marcin Wojtczak

Administrator chmur obliczeniowych (AWS, Oracle Cloud + Azure, Alibaba Cloud, GCP), DevOps i DevSecOps. Od kilku lat trener (m. in. NobleProg, Sages) i nauczyciel akademicki (Politechnika Warszawska, UKSW).

Od 2011 roku zawodowo zajmuje się sieciami GEPON, urządzeniami MikroTik i radioliniami. Od 2012 rozpoczął przygodę z Apache Hadoop (od wersji 0.22), która trwa do dzisiaj. W tym czasie pracował w IPI PAN a obecnie w CNBOP PIB, MUCI jak i w mniejszych firmach jako architekt sieci i systemów. Podstawowe narzędzia to Ansible i multitail :). Specjalizuje się w systemach linuksowych (RedHat / Debian ) na których tworzy klastry obliczeniowe oparte o Hadoopa. Ulubiona wirtualizacja oparta jest o libvirt. Od zawsze zainteresowany tematyką sieci. Bezpieczeństwo opiera na długoletniemu doświadczeniu z urządzeniami UTM / firewallami jak i na świadomości użytkowników.

Wolny czas poświęca na to co najważniejsze: Open Source i Rodzinę.

Arkadiusz Cacko

Inżynier oprogramowania, trener IT

Programista z wieloletnim doświadczeniem. Absolwent dwóch kierunków na Politechnice Warszawskiej oraz doktorant w dziedzinie Informatyka. Autor kilkunastu artykułów o zasięgu miedzynarodowym. Uwielbia zdobywać wiedzę i dzielić się nią z innymi. Pasjonat dobrych praktyk programowania, podejść DevOps we współczesnym świecie IT oraz przetwarzania dużych zbiorów danych.

Podobnie jak koledzy powyżej - współautor Otwartego Systemu Antyplagiatowego oraz Wyszukiwarki internetowej NEKST. To przy tych projektach mógł rozwijać swoją pasję do Big Data i programowania. Java to jego specjalność ale jeśli trzeba Python czy Scala też znajdzie zastosowanie w jego pracy. Wieloletni trener IT w dziedzinach Java, TDD, Big Data.

Wolny czas spędza z Rodziną a gdy tylko pójdą spać - wraca do komputera :)Ostatnie wpisy

Zobacz więcej

Kategorie

About